dc.description.abstract |
U ovome radu se istražuje značaj etičkih smjernica i politika unutar organizacija, fokusirajući se na njihov uticaj na upravljanje ljudskim potencijalima i organizacijsku kulturu. Studija istražuje uspostavu etičkih kodeksa i politika, njihovu komunikaciju zaposlenicima i njihovu primjenu u svakodnevnim praksama. Također istražuje etičke izazove u menadžmentu ljudskih potencijala, naglašavajući ulogu etičkog obrazovanja i podizanja svijesti među zaposlenicima. U radu istraživanje ističe ključnu ulogu etičke organizacijske kulture kao temelja poslovog uspjeha i istražuje utjecaj makro i mikrookolišnih faktora, uključujući zakone, kulturu, religiju i individualne karakteristike zaposlenika, na oblikovanje etičkog ponašanja unutar radnog okruženja. Pored glavnih tema istraživanja, u radu smo se se fokusirali na primjenu etičkih načela i standarda u ključnim funkcijama ljudskih potencijala, poput etičkih praksi u zapošljavanju i selekciji, kao i izgradnja pozitivnog korporativnog imidža putem etičkih praksi. Istraživanje također ulazi u koncept društveno odgovornog poslovanja (DOP) i njegove interne komponente, s naglaskom na stvaranje fer i inkluzivnog radnog okruženja. Osim toga, rad se bavi izazovima upravljanja raznolikošću na radnom mjestu, fluktuacijom zaposlenika, zadovoljstvom zaposlenika, važnošću obuke i razvoja za rast zaposlenika i organizacijski uspjeh te implementacijom fer i transparentnih praksi nagrađivanja i naknade.
Rad proširuje svoj fokus na sektor informacijske tehnologije u Bosni i Hercegovini, istražujući njegov razvoj i izazove s jedne strane, te utjecaj međunarodnih IT kompanija na tržište rada i etičke prakse u zemlji s druge strane. Kompanije čiji zaposlenici učestvuju u istraživanju posluju na međunarodnom nivou, pri čemu su timovi u tim kompanijama geohibridni, no uzorak istraživanja čine isključivo zaposlenici u Bosni i Hercegovini. Empirijski dio istraživanja pruža dublje razumijevanje važnosti etike u organizacijama i upravljanju ljudskim potencijalima. Korištena metodologija, koja uključuje znanstvene metode, mjerni instrumentarij i analizu podataka, omogućila je stvaranje kvantitativnih uvida kroz anketu provedenu među 186 ispitanika. Istraživanje, slično radu Kapteina (2008), pridonosi razumijevanju faktora koji utiču na etičko ponašanje na radnom mjestu. Rezultati istraživanja ukazuju na pozitivan uticaj nacionalne kulture na uspješnost primjene etičkih standarda u organizacijama u Bosni i Hercegovini. Ključni faktori poput nivoa zadovoljstva i svijesti zaposlenih, visine primanja te odnosa povjerenja pokazali su se značajnima u povezanosti između nacionalne kulture i implementacije etičkih normi.
Istraživanje doprinosi dubljem razumijevanju važnosti etike u organizacijama i menadžmentu ljudskih potencijala, pružajući uvid u mnoge faktore koji utiču na etičko ponašanje na radnom mjestu, te nudi vrijedne spoznaje organizacijama i istraživačima koji teže promovisati etičke prakse i stvaranje pozitivnog radnog okruženja |
en_US |