dc.description.abstract |
Tema istraživačkog rada “Vizualizacija podataka: BI alati kao osnova za efikasno izvještavanje i podrška menadžmentu” predstavlja osnovni koncept poslovanja bilo koje organizacije današnjice, koji se temelji na podacima, a služi tehnološkim rješenjima koja omogućavaju sprovedbu različitih poslovnih procesa. Dakle, istraživanje uključuje sveobuhvatnu analizu i proučavanje važnosti podataka, njihove manipulacije i korištenja kroz alate poslovne inteligencije. Iako je korištenje poslovne inteligencije nužno za poslovanje, kao i sastavni dio naše svakodnevnice, ipak mnogi aspekti i utjecaji nisu suviše istraženi.
U ovom istraživanju, postavljene hipoteze odnose se na parametre prilagodbe i sposobnosti u kojima se tvrdi da iste imaju pozitivan utjecaj na zadovoljstvo. Sljedeća hipoteza tvrdi da zadovoljstvo ima pozitivan utjecaj na korištenje BI alata. Nadalje, korištenje BI alata rezultira povećanju saradnje i komunikacije između odjela i timova unutar organizacije. Osnovna teza u radu predstavlja da korištenje BI alata pozitivno utječe na povećanje operativne učinkovitosti. Također, tvrdi se da povezanost u organizaciji doprinosi operativnoj učinkovitosti. Iako su generalna mišljenja o tehnološkim implementacijama općepoznata, potrebno je ista ispitati, kao i odrediti moguća poboljšanja u budućnosti.
Banke kao finansijske institucije su dužne pratiti sve promjene koje se dešavaju na tržištu, budući da je poslovanje sa klijentima živa materija. U cilju efikasnog praćenja, odgovora i napretka, banke posluju na osnovu alata poslovne inteligencije. Pored najznačajnijeg segmenta koji podrazumijeva poslovanje sa klijentima, banke imaju striktne obligatorne zadatke koji podrazumijevaju proces regulatornog izvještavanja, ali i druga poslovanja koja zavise od poslovne inteligencije.
Važnost poslovne inteligencije u procesima izvještavanja, kao i podrške menadžmentu, prikazana je na samom početku rada. Sam tehnološki razvoj i put ka poslovnoj inteligenciji, kao i primjena u poslovnom okruženju su elaborirani. Nadalje, pojašnjena je uloga alata poslovne inteligencije u službi podrške izvještavanju, a zatim u službi podrške menadžmentu. Posljednji dijelovi teorijske interpretacije dotiču se utjecaja poslovne inteligencije na efikasnost krajnjih korisnika, gdje su motivacija, komunikacija i dijeljenje znanja ključne karakteristike.
Zatim, detaljno je prikazano sprovedeno istraživanje na navedenu tematiku, za koje je implementirana kombinovana metodologija, zbog čega su podaci prikupljeni na dva načina – upitnik i intervju. Uzorak za upitnik čine 202 ispitanika koji su zaposlenici bankarskog sektora u 12 različitih banaka na tržištu BiH, koji rukuju alatima poslovne inteligencije za izradu svojih poslova. Kako bi se detaljnije analizirali podaci, sprovedeni su intervjui, kojim je pristupilo 7 ispitanika, također zaposlenici bankarskog sektora, ali različitih timova, kako bi se prikupili različiti pogledi. Prikupljeni podaci iz upitnika su analizirani na osnovu tehnike modeliranja strukturalnih jednačina (PLS-SEM) koristeći se SmartPLS 4 softverom. Mjerni model je ocijenjen na osnovu analize interne konzistentnosti, konvergentne validnosti i diskriminativne validnosti. Nakon što su utvrđeni navedeni parametri, sprovedeno je testiranje hipoteza i njihova analiza, na osnovu kojih su interpretirani i rezultati istraživanja. Dokazano je da su sve hipoteze ovog istraživačkog rada potvrđene i prihvatljive, među kojima je i osnovna teza koja tvrdi da korištenje BI alata pozitivno utječe na povećanje operativne učinkovitosti.
Nakon utvrđivanja rezultata kvantitativne analize, evaluirani su rezultati kvalitativnog istraživanja, gdje su podaci dobiveni intervjui prerađeni dubinskom induktivnom analizom. Za analizu korišten je MAXQDA softver, u kom su ispisani transkripti sprovedenih intervjua, kodirani, te vizuelno interpretirani. Na taj način su se utvrdile poveznice među intervjuima, te izvedeni zaključci. |
en_US |