Abstract:
Udžbenik – JAVNE FINANSIJE –treba da posluži kao osnovna podloga u upoznavanju i izučavanju materije finansijske teorije i politike. Ova knjiga je velikim dijelom prerađeni i novim okolnostima prilagođeni tekst udžbenika Finansijska teorija i politika profesorice Tomljanović dr Dražene, objavljen u dva navrata, prvo izdanje 1986. godine i drugo izdanje 1990. godine od izdavačke kuće Savremena administracija, Beograd. Saglasili smo se da je taj udžbenik iz materije javnih finansija, barem prema našem iskustvu, posebno vrijedna knjiga koja veoma jasno, ali i jednako tako veoma sažeto objašnjava brojne teorijske pojmove iz javnih finansija, njihov nastanak i razvoj, te odgovarajuće koncepte kroz koje se oblikovala fiskalna politika vođena odgovarajućim teorijskim pristupima nakon što je tridesetih godina XIX vijeka, u vrijeme Velike depresije, konačno i zvanično uobličena kao posebna oblast ekonomske teorije i politike (Fiscal Theory – Fiscal Policy).
Zadatak nas iz akademske zajednice sa specijalnostima u području javnih finansija je da kontinuirano proučavamo procese koji se odvijaju u ovom području, pronalazimo loša rješenja i loše prakse koje imamo u primjeni, predlažemo poboljšanja i borimo se da ti naši prijedlozi stignu do javnosti, do građana od kojih se sav taj javni novac ubire putem različitih dažbina. Samo pod organizovanim pritiskom javnosti je moguće stvari u (ekonomskoj/fiskalnoj) politici pomaći nabolje.
U posljeratnom razdoblju u finansijama BiH fiskalna politika postaje najneuralgičnije polje u kojem se trebaju provoditi korjenite reforme kako bi fiskalni troškovi funkcionisanja države u cjelini bili svedeni u prihvatljivu mjeru, a to praktično znači da se sav taj prikupljeni javni novac upotrijebi što efikasnije i da sa što manje tog novca učinimo da država na svim nivoima organizacije vlasti funkcioniše što efikasnije (ekonomičnije, produktivnije).
Jednostavno smo osjećali da trebamo napraviti novo izdanje udžbenika javnih finansija na temeljima ranijih izdanja Finansijske teorije i politike profesorice Dražene, da održimo tu liniju kontinuiteta u nečemu što se kroz tolike godine pokazalo dobro, da našim studentima i svima kojima ovaj tekst dođe u ruke poručimo da se mora uvažavati tradicija, da se trebaju poštovati naši prethodnici od kojih smo sticali svoja znanja, da smo sljedbenici naših učitelja koji su ulagali sve svoje napore da nas učine boljim ljudima i da mi to danas isto tako trebamo raditi. Koliku god da dubinu u ovoj tradiciji imamo, toliko je snažnija poruka koju šaljemo našim studentima i jasnija perspektiva u onome što radimo.
Najveće intervencije u sadržaju ranijeg udžbenika su učinjene u objašnjavanju naše aktuelne stvarnosti, funkcionisanja institucija i mehanizama u domenu fiskalne politike u Bosni i Hercegovini kao novonastaloj državi nakon ratne disolucije Jugoslavije i tranzicije kroz koju prolazi ne samo Bosna i Hercegovina, nego i čitava regija, a u širem kontekstu gledano su to procesi kroz koje su prošle sve zemlje Istočne i Jugoistočne Evrope, mnoge od njih danas članice EU.